Generhvervelse af kørekort med målrettet forløb
Få hjælp til kontrollerende køreprøve og teori
Har du fået frakendt førerretten og skal til generhvervelse af kørekort?
Hos Mortens Køreskole hjælper vi dig sikkert gennem processen, så du kan komme tilbage bag rattet med ro i maven. Vores køreskole har base i Kolding og hjælper også borgere fra nærområdet, blandt andet Vamdrup og Vejen, der står over for en kontrollerende køreprøve efter betinget eller ubetinget frakendelse.
Når du skal have dit kørekort igen, kræver det som regel både en teoriprøve og en praktisk prøve. Det kan være en afgørende forskel at få hjælp fra en erfaren kørelærer – især hvis det er længe siden, du sidst har kørt bil.
Generhvervelse af kørekort – sådan foregår det
Ved generhvervelse af kørekort skal du op til en kontrollerende køreprøve, som består af:
✓ En teoriprøve
✓ En praktisk køreprøve
✓ Eventuelle særlige krav afhængigt af din sag
Vi tilbyder en samlet pakke, der klæder dig fagligt på til begge dele. Du får interaktiv teoriundervisning, én målrettet køretime samt leje af bil til selve prøven. Forløbet er struktureret, så du får genopfrisket færdselsregler, risikoforståelse og korrekt adfærd i trafikken.
Har du mistet dit kørekort efter længere tids frakendelse, kan det være nødvendigt med flere køretimer. Her tilpasser vi forløbet, så du får den nødvendige træning – uden at betale for mere end du har brug for.
Efter ubetinget frakendelse eller spirituskørsel
Er frakendelsen sket efter ubetinget frakendelse eller efter spirituskørsel, kan der være særlige krav. Ved spirituskørsel skal du gennemføre et ANT-kursus (Alkohol, Narko og Trafik), som dokumenteres i forbindelse med din ansøgning om genbestilling af kørekort.
Selve ANT-kurset gennemføres via regionen, men vi hjælper dig med at få overblik over forløbet, så du ikke overser vigtige trin.
Hvad koster generhvervelse af kørekort?
Prisen på generhvervelse afhænger af, hvor meget undervisning du har behov for, og hvilken type frakendelse der er tale om.
Vores grundpakke indeholder:
✓ Teori (online adgang inkluderet)
✓ 1 køretime
✓ Leje af bil til køreprøve
Pakken koster 1.700 kr. Derudover skal du betale stempelgebyr til prøven direkte via e-Boks. Har du brug for ekstra køretimer, koster disse 650 kr. pr. lektion.
Ved særlige forhold, som fx kørselsforbud, gælder andre regler med både ekstra teori og kørsel. Her gennemgår vi naturligvis både krav og priser med dig, så du får et realistisk billede af det samlede forløb.
Holdstart og fleksibilitet
Har du behov for et fuldt forløb igen, eksempelvis hvis du ønsker at tage et almindeligt kørekort på ny, starter vi løbende nye hold.
Selvom generhverv ofte er et individuelt forløb, kan du stadig drage fordel af vores struktur og fleksible planlægning. Målet er, at du hurtigt og effektivt kan komme tilbage på vejen.
Holdstarter kørekort bil 2026
Næste ledige holdstart er:
Mandag 13/05/2026 – 16:15
Supertilbud på lovpakkeprisen er 13.595 kr.
Hvorfor skal du vælge Mortens Køreskole?
Erfarne og imødekommende kørelærere
Små hold for personlig undervisning
Fleksible køreforløb – også lynforløb
Mulighed for både manuelt og automatgear
Klar til at få dit kørekort igen?
Skal du i gang med generhvervelse af kørekort, og har du brug for professionel hjælp til at bestå din kontrollerende prøve?
Hos Mortens Køreskole får du et målrettet forløb med fokus på kvalitet, realistiske priser og personlig vejledning. Vi holder til i Kolding, men hjælper kunder fra hele området, herunder Vamdrup og Vejen.
Kontakt Mortens Køreskole på +45 22 95 02 41 eller skriv til info@mortens-koreskole.dk for at høre mere om dine muligheder. Vi hjælper dig trygt gennem processen, så du kan få dit kørekort tilbage og komme sikkert videre.
Over 1.000 synes godt om på Facebook